Scott Jurek i Steve Friedman, Jedz i biegaj. Niezwykła podróż do świata ultramaratonów i zdrowego odżywiania, Łódź 2012
niedziela, 30 grudnia 2012
Jeden ze sposobów, by poczuć świat ze szczegółami
"Pobiegaj dwadzieścia minut, a poczujesz się lepiej. Pobiegnij drugie tyle, a być może się zmęczysz. Dodaj do tego trzy godziny, a poczujesz ból. Biegnij jednak dalej - wówczas zobaczysz, usłyszysz, posmakujesz i poczujesz świat z takimi szczegółami, że zblednie przy tym całe twoje dotychczasowe życie."
środa, 26 grudnia 2012
O czym mówię, kiedy mówię o bieganiu
"Bieganie ma mnóstwo zalet. Po pierwsze można uprawiać je samemu i nie potrzeba do tego specjalnego sprzętu. Nie trzeba też nigdzie jeździć, żeby biegać. Wystarczy obuwie do biegania, dobra droga, i można biegać ile dusza zapragnie. Z tenisem jest inaczej. Trzeba pojechać na kort i poszukać kogoś z kim można pograć. Można samemu uprawiać pływanie, ale i tak trzeba znaleźć basen."
Murakama Haruki, "O czym mówię, kiedy mówię o bieganiu"
czwartek, 20 grudnia 2012
Pudełkowa pasja
W poprzednim poście o tym, że można z pudełkami po mieście:)
A teraz znalazłam firmę, która ma wspaniałe plastikowe pudełka i inne cudeńka, żeby pyszności cieszyły oko i kubki smakowe:) http://www.bentomania.pl/
Czyli moja pudełkowa pasja przywędrowała do nas z Japonii.
A teraz znalazłam firmę, która ma wspaniałe plastikowe pudełka i inne cudeńka, żeby pyszności cieszyły oko i kubki smakowe:) http://www.bentomania.pl/
Czyli moja pudełkowa pasja przywędrowała do nas z Japonii.
Sposób na słodyczową pasje u dzieci
Jak są schowane, to dzieci zrobią wszystko, żeby je dostać. Wdrapują się na najwyższą szafkę, ryzykują życiem i zdrowiem...
Od tygodnia leżą na wierzchu, na blacie kuchennym...
Od tygodnia leżą na wierzchu, na blacie kuchennym...
Szczupłe zwyczaje a geny
Jakiś czas temu - wtedy gdy nosiłam większy rozmiar - zdecydowałam, że ważne dla mnie będzie sprawdzić, jak żyją ludzie szczupli. Zaczęłam się przyglądać, trochę notowałam i dzisiaj prezentuję wynik obserwacji:
LUDZIE SZCZUPLI
- wybrzydzają przy jedzeniu,
- łatwo odmawiają, gdy czują sytość – zachowują asertywność jedzeniową,
- mało podjadają między posiłkami (lub wcale),
- robią małe zakupy – nie robią zapasów,
- jedzą małe porcje,
- jedzą to, co im smakuje,
- jedzą na siedząco – przy stole,
- w czasie biesiady wybierają co zjedzą – zachowują umiar,
- piją dużo wody,
- mają nieco aktywności (nawet jeśli nie uprawiają sportu).
Jasne, że wielu z nich pomagają geny i szybki metabolizm, ale dla dużej większości to styl życia ma kluczowe znaczenie. Geny sprawiają, że mamy określone predyspozycje do bycia tęższymi, tak samo jak do bycia lepszymi matematykami, kierowcami itp...
Owszem, geny też nie ułatwiają sprawy... Ale to właśnie z ich powodu więcej się ruszam, unikam tłuszczu i słodyczy, sama przygotowuję posiłki i potem chodzę z tobołami po mieście (wyobraźcie sobie, że w torbie oprócz komputera, notesu, telefonu, kalendarza, piórnika mam także termos z porcją obiadową, pudełko z sałatą na podwieczorek, torebkę marchwi i dwa jabłka na przekąskę, a jeśli dzień zapowiada się na dłuższy kolejną sałatę albo kanapkę z pełnego pieczywa z pastą z ryby lub z warzywami ). Daje się żyć z genami, które mało wspierają:P
Polecam wybranie sobie szczupłej osoby w otoczeniu w celu obserwacji, co ta osoba robi takiego, że zachowuje szczupłość:)
niedziela, 16 grudnia 2012
O szczerości w odchudzaniu
Fota zainspirowała mnie do tego, by napisać nieco o szczerości względem siebie w odchudzaniu. Wielu ludzi tyje, bo nie wie, ile i co je w rzeczywistości, a codzienna ilość ruchu wydaje im się znacznie większa... Prawdziwe spojrzenie w swój jadłospis, plan dnia, sposób reagowania na życie - to jest właśnie to, czego potrzeba, by:
- zatrzymać tycie i
- osiągnąć naturalną szczupłość.
Skoro zatrzymanie tycia to pierwsze z wyzwań odchudzania, to spojrzenie w jadłospis i przebieg dnia jest pierwszą pracą konieczną do wykonania.
Potrzebna jest do niej odwaga - żeby spojrzeć na siebie, bez ocen. A zaraz potem zdolność wyciągnięcia wniosków. Z takim podejściem, pierwsze kroki są łatwe. Może wystarczyć wyrzucenie czegoś z diety (np. tych produktów, których nie znosimy - a jemy...) albo zabezpieczenie w niej bardzo konkretnego produktu, który wspiera odchudzania (np. woda zawsze przed jedzeniem).
Jeśli chcesz wiedzieć więcej zapytaj mnie o to: M: 606 789 681, E: monika.kurdej@mniejszy-rozmiar.pl
Dostępna strona internetowa: www.mniejszy-rozmiar.pl
czwartek, 13 grudnia 2012
poniedziałek, 10 grudnia 2012
Kompulsywny styl myślenia v. kompulsywne jedzenie
O kompulsywnym stylu myślenia dowiedziałam się z książki o depresji:) Coś mi to przypomniało... i postanowiłam napisać...
Moje kompulsywne jedzenie to był głód - po całym dniu niejedzenia organizm domagał się paliwa - stres, niska świadomość swojego ciała, poszukiwanie pocieszenia i pielęgnacji dla siebie, po ciężkim dniu... Potem przyszła otyłość, bóle kręgosłupa, coraz niższa odporność na stres i zmiany... Zapadanie się w lej rozpaczy i niskiej akceptacji samej siebie... Uciekanie od siebie coraz głębiej...
O kompulsywnym stylu myślenia eksperci piszą podobnie... Ciąg myśli, które pojawiają się w głowie w każdym momencie, prowadzi do potężnej czeluści z rozpaczy, niezadowolenia, krytycznych ocen itp... Przerwanie tego jest trudne - dopóki nie włączy się nowych nawyków w działanie. Tak w odchudzaniu jak i w radzeniu sobie z depresją ważne jest odważenie się poznawać siebie... Nowe nawyki w myśleniu o sobie to konieczność obudzenia się do świadomego życia. Nowe nawyki w odchudzaniu mają to samo źródło. Konieczne jest zobaczenie siebie z empatią i pełną akcpetacją: właśnie taki jestem i tak sobie dzisiaj radzę... I dzisiaj chcę zrobić jedną małą rzecz, która będzie inna... i może zatrzyma mnie na drodze do dna... Może zacznę oddychać? Może zatrzymam się na dwóch kromkach chleba? Może po drodze zajadę do klubu fitness, żeby sprawdzić czy mogę się zapisać...
Jedna mała rzecz:)
Jeśli chcesz wiedzieć więcej zapytaj mnie o to: M: 606 789 681, E: monika.kurdej@mniejszy-rozmiar.pl
Dostępna strona internetowa: www.mniejszy-rozmiar.pl
niedziela, 9 grudnia 2012
Geny a otyłość
Kolejne hasło-wytrych złamane: geny oczywiście sprzyjają otyłości, ale... jej nie powodują... To my sami sobie to robimy... i sami możemy pokonać swoją otyłość:)
Po pierwsze zbilansowana dieta i przyjazny zdrowiu styl życia, czyli trochę ruchu, sporo białek, witamin, węglowodanów prostych i tłuszczu...
sobota, 8 grudnia 2012
Czy autobus to wytrzyma? Trening w autobusie
http://www.tvp.pl/styl-zycia/magazyny-sniadaniowe/pytanie-na-sniadanie/wideo/cwicz-razem-z-ewa-chodakowska-w-autobusie/9358084
Ewa Chodakowska znowu zaskakuje:)
Ewa Chodakowska znowu zaskakuje:)
piątek, 7 grudnia 2012
Wskaźnik work life balance na urządzenia mobilne i nie tylko
http://ipsi.pl/oblicz-swoj-wskaznik-worklife-balance-w-3-minuty-kalkulator-wlb-na-smartfony/
Oblicz swój wskaźnik work/life balance w 3 minuty – kalkulator WLB na smartfony
Czy zaangażowanie w życie zawodowe nie stanowi przeszkody dla rozwoju naszego życia prywatnego? Czy pozostawia nam wystarczająco dużo czasu i energii na kontakty rodzinne i towarzyskie oraz na rozwój naszych pasji? Czy udaje nam się osiągnąć pożądaną równowagę między życiem zawodowym a prywatnym?
Na te pytania odpowie aplikacja mobilna – Kalkulator Work-Life Balance, której zawartość merytoryczna została opracowana przez Instytut Psychoimmunologii (IPSI). Aplikacja została zrealizowana przez partnerskie firmy Mazars i Gras Savoye.
Dostępna jest w systemach iOS i Android. Aplikacja jest bezpłatna. Można ją pobrać z Apple Store lub Google Play. Wystarczy wpisać słowo kluczowe Kalulator Work Life Balance a pojawi się niebieska ikonka z balansującym na linie managerem.
Filozofia Work Life Balance opiera się na zachowaniu równowagi pomiędzy życiem zawodowym a osobistym. Polega na znalezieniu złotego środka, który pozwoli zmaksymalizować efektywność w miejscu pracy i zadowolenie w życiu osobistym. „Pretekstem do stworzenia aplikacji był panel dyskusyjny jaki został zorganizowany podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy, dotyczący równowagi między życiem prywatnym i zawodowym u polskich managerów. Moderatorka, Kinga Rusin podsunęła, pomysł aplikacji na smartfony, a my przystąpiliśmy do jego realizacji. Uważam, że to świetny sposób dla zapracowanych managerów na szybką weryfikację stanu rzeczy i porady, jak poprawić swój życiowy balans. Sam skorzystałem z niej natychmiast.” – mówi Alexander Konopka Prezes trzech spółek w grupie Gras Savoye.
Dzięki aplikacji Kalkulator Work Life Balance można obliczyć w kilka minut poziom równowagi między życiem zawodowym a osobistym i uzyskać praktyczne porady specjalistów z IPSI jak optymalnie dzielić czas między pracę i prywatne aktywności.
„Macie w Polsce, w porównaniu do pozostałych Państw europejskich, najmłodszych managerów, którzy mają tendencję do absolutnego angażowania się w obowiązki zawodowe, zaniedbując swoją równowagę życiową. Potrzebne są im metody i narzędzia pomagające uzyskać i utrzymać odpowiedni WLB, zwłaszcza w perspektywie podniesienia wieku emerytalnego.” – mówi Michel Kiviatkowski, Partner Zarządzający Mazars.
” Work-Life Balance to nie jest zaproszenie do lenistwa. Wręcz przeciwnie. Musimy nauczyć się zarządzać swoim bilansem energetycznym po to aby pracować bardziej efektywnie i twórczo. Jest to jedyny sposób na to, aby przedłużyć średnią życia w zdrowiu. Dobry manager, dobry pracownik, to taki, który potrafi się dobrze regenerować” – mówi Wojciech Eichelberger, Dyrektor Instytutu Psychoimmunologii.
Projektowi patronuje Francuska Izba Przemysłowo-Handlowa w Polsce (CCIFP) i Stowarzyszenie Francja-Polska.
poniedziałek, 3 grudnia 2012
sobota, 1 grudnia 2012
Subskrybuj:
Posty (Atom)